Shrnutí poslední výzvy: „schovej, najdi a vyměň" a rozjezd poslední výzvy: "návrat z Portugalska" 1

Jen co skončila poslední pohybová aktivita základní a mateřské školy v Potštátu, rozjíždí se závěrečná pohybové výzva, ale o ní za několik okamžiků. Poslední aktivita nesla název „Schovej, najdi a vyměň" a základní podstatou hry, bylo schovat Vámi určený drobný předmět.

Jen co skončila poslední pohybová aktivita základní a mateřské školy v Potštátu, rozjíždí se závěrečná pohybové výzva, ale o ní za několik okamžiků. Poslední aktivita nesla název „Schovej, najdi a vyměň" a základní podstatou hry, bylo schovat Vámi určený drobný předmět – ideálně přírodnina (dřevěná hračka, dřevěný odřezek, špalíček, kamínek – klidně Vámi pokreslený atd…) na konkrétní místo, které detailně popíšete. Není úkolem hry schovat předmět tak, aby ho nikdo nenašel, ale tak, aby nezavazel, podle Vašich pokynů šel najít a byl na místě přístupný. Tahle skutečnost se zapisovala do tabulky, kde všichni zapojení uváděli přesnou lokalitu Potštátu nebo jiné přilehlé obce (vždy se dbalo na pohyb v rámci území obce a okresu), dále se podrobně popisovalo místo schovaného předmětu včetně informace, o jaký předmět se jedná a kým byl schován. Dále bylo za úkol chodit na popsaná místa, nalézt daný předmět a vyměnit jej za svůj. Lokalita tak zůstávala stejná, ale předměty se měnily podle nálezců. Celá výzva byla realizována od 1. do 30. dubna, bylo založeno celkem 24 míst s předměty, některé lokality byly odhaleny i dvakrát a celkem se zúčastnilo asi 10 žáků i se svými rodinnými příslušníky. Nejednalo o rekordní aktivitu co do účasti, ale i tak jsme rádi, že v této době bylo o další důvody, proč vyjít ven.

Čas se nachýlil a hned v sobotu 1. května odstartovala letošní závěrečná pohybová výzva, na kterou jste všichni netrpělivě čekali. Nese název: "návrat z Portugalska" a symbolicky tak uzavíráme kruh, neboť právě první pohybová výzva nás do Portugalska přivedla. Jednalo se o nejúspěšnější pohybovou aktivitu co do počtu zúčastněných, a proto doufám, že tuto celou sérii, ve vší počestnosti, uzavřeme opět úspěšně.

Abychom se po cestě zpět nenudili, trasu si mírně prodloužíme z původních 2520 km na 6542 km, v krocích uděláme pokrok z 3 600 000 na 9 346 000. Využijeme na to 4 dny navíc, tedy 14 dní. Tentokrát jsme dali možnost i lidem z potštátské veřejnosti, kteří své turistické výkony mohou zapisovat do papírových formulářů, které budou k vyzvednutí na obci nebo v jednotě COOP.  Pevně věřím, že sluníčko a hezké počasí přispěje k naší ještě větší pohybové aktivitě a tento nemalý cíl zvládneme.

Po cestě se zastavíme ve Španělsku, kde navštívíme Valencii, Barcelonu a severní město Bilbao. Ve Valencii se ohřejeme, v Barceloně okoupeme a v Bilbau si někteří můžeme zasurfovat. Dále překročíme hranice Francie a užijeme si krásy Azurového pobřeží v Monaku, ze kterého to vezmeme pod Eiffelovu věž do hlavního města Paříž. Pak nás čeká nádherné středověké město Brugy (nejoblíbenější město pro svatby (takže kdo z dospěláků do toho chce prásknout, má příležitost), ze kterých se vydáme do nizozemského města Amsterdam. V Amsterdamu doporučuji odpočinout nohám jízdou na městských kolech po nizozemské rovině, ať máme sílu na přesun do německého Hamburku, významného světového přístavu. Za přestávku bude stát Berlín, hlavní město Německa, ideální pro milovníky historie díky Berlínské zdi. Jakmile se budeme blížit k naší rodné zemi, navštívíme ještě bratry z Polska koupačkou v Baltském moři v severopolském Gdaňsku a nenecháme si utéct historickou návštěvu hlavního města Polska - Varšavu a historické město Krakov. Pak už rovnou na Potštát snad s neprošoupanými botami.

V každém z těchto měst si všichni přijdou na své a kdybych měl popsat všechny jejich krásy, bylo by to na knihu :) Tolik k itineráři.

Princip hry je jasný, po tom, co si zapíšete jméno a třídu, popř. svoji roli, když nejste žák, každý den uvedete do tabulky příslušné vykonané či uběhlé kroky a můžete sledovat, jak se přibližujeme k cíli. Na konci každého řádku u vašeho jména vidíte vždy aktuální počet kroků. Průběžně budu informovat, kde se nacházíme a vy uvidíte, kolik nám z cíle zbývá.

Celý článek i fotkami

článek-poslední výzva + Portugalsko.docx
Typ souboru: DOCX dokument, Velikost: 474,66 kB
Datum vložení: 2. 5. 2021 19:55
Datum poslední aktualizace: 2. 5. 2021 20:00

Duben hojný vodou - říjen vínem.

Prší-li na svatého Vojtěcha, neurodí se švestky.

dnes, úterý 23. 4. 2024
zataženo 6 °C 1 °C
středa 24. 4. slabý déšť 9/2 °C
čtvrtek 25. 4. slabý déšť 11/0 °C