Využití nových hudebních pomůcek v hodinách

Blíží se další ročník Potštátského houslového klíče, který seznamuje účastníky školení s výukovými pomůckami paní Ireny Krškové. Šlapání po notách, hmat říkadel, podložky Montessori, to vše je dětem již od mateřinky blízké.

Chtěla bych ale ještě napsat o tom, jak pestré mohou být hodiny hudební výchovy i díky jiným pomůckám, které ve škole máme.

První z nich jsou ozvučné trubky boomwhackers. Je spousta aktivit, které s nimi mohou žáci zažít, například: hra písně podle barevných koleček, neboť každá trubka vydává svůj tón, cvičení sluchu- poznávání vyšších tónů, dadaistické skládání vlastních melodií ve skupinkách, kdy děti používají barevné kartičky, rytmické hry v kruhu (Na Indiány, Domino,hra na ozvěnu), hra různých rytmů podle toho, jak učitel ukazuje, vytváření náhodných melodií v kruhu, doprovody jednoduchých písní v kruhu,poznávání výšky tónu poslepu,…atd. Děti tyhle hudební činnosti baví a těší se na ně.

Novinkou na naší škole je nedávno zakoupený počítačový výukový program určený pro hudební výchovu, který se může využít jak pro společnou práci na interaktivní tabuli, tak pro individuální procvičování, kdy každý žák má svůj notebook. Najdeme zde teorii hudební výchovy, která je dětem blízká díky zažitým pomůckám paní Ireny Krškové, takže umí třeba doplnit taktové čáry na správné místo. Mohou se samy naučit příjemnou formou názvy not a jejich pozici na notové osnově. Poznávají podle sluchu hudební nástroje. Dozví se něco o hudebních skladatelích a poslechnou si jejich nejznámější skladby. Poznávají a označí falešný tón ve známých písních.

Takto bych mohla pokračovat na celé další stránce, tak bohatá náplň tohoto programu je.

Přeji dětem i učitelům, aby s pomůckami prožívali jen samou radost.

Martina Hollasová

Datum vložení: 27. 2. 2023 9:02
Datum poslední aktualizace: 27. 2. 2023 9:03

V březnu prach a v dubnu bláto - sedlákovi roste zlato.

Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý.

dnes, pátek 29. 3. 2024

Svátek má Taťána