Základní škola a Mateřská škola Potštát, okres Přerov
ZŠ a MŠPotštát, okres Přerov

Jak usnadnit dítěti vstup do dětského kolektivu

připravili jsme pro Vás několik důležitých informací a rad, které oceníte před nástupem Vašeho dítěte do kolektivu v naší mateřské škole.

Minimalizace adaptačních problémů

Doporučení, jakým způsobem je vhodné ze strany rodičů přistupovat.
Před samotným nástupem dítěte do školského zařízení je vhodné, aby se rodiče seznámili s MŠ i učitelkami MŠ, což v naší školce umožňujeme při adaptačním programu Miniškolička a také při zápisu dětí do školky. Dále je velice důležité dítě povzbuzovat a chválit, povídat si s ním o dění ve školce, učit jej samostatnosti. U nejmenších dětí je vhodné přinést oblíbený předmět (plyšovou hračku), který slouží jako spojnice s domovem.

Doporučení, jak dítě na adaptaci připravit

Výhodou pro snazší adaptaci je postupné zvykání dětí na odloučení, připravovat dítě na samostatnost zejména při hygieně, oblékání či stravování. Učit dítě pít z hrnečku, jíst lžící a sedět u stolu při stravování. Děti školkou nestrašit. Pokud bude dítě plakat při předávání, měl by být rodič přívětivý, ale rozhodný. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Nesdělovat dítěti své obavy z adaptace, ale vhodně jej motivovat a chválit.

Informace, jakým způsobem přistupují k adaptaci pedagogové v naší školce.
Snažíme se o individuální přístup k dítěti, po příchodu do školky mají děti na výběr z aktivit podle momentální nálady – výtvarné aktivity u stolečku, hry s hračkami v koutcích, nabídka pomůcek pro pohybovou aktivitu (odrážedla, aktivity rings, obruče aj.), řešení logických úkolů, ale také možnost odpočívání s polštářem na rohové válendě. Většina dětí adaptaci zvládne a paní učitelka motivuje děti zajímavými činnostmi tak, že po chvíli si již pěkně v klidu hrají, malují, nebo se věnují nabízeným didaktickým aktivitám.
S převlékáním na vycházku i při stravování v jídelně nám pomáhá paní školnice.

Dítě a adaptace

Základní přehled toho, co by dítě mělo umět při nástupu do školky:

• používat toaletu
  • alespoň částečně se svlékat a oblékat
  • sedět po dobu jídla u stolečku
  • používat lžíci
  • pít z hrnečku
  • umýt si ruce a utírat se do ručníku
  • setrvat u činnosti 5 – 10 minut
  • chodit po schodech s přidržováním zábradlí
  • snažit se uklízet hračky
  • zvykání na odloučení
  • reagovat na pokyn (počkat, podat, přijít aj.)
  • pozdravit, požádat, poděkovat
  • komunikovat
  • používat kapesník

ZŠ a MŠ Potštát,

Školní 76, Potštát, 753 62

Mgr. Karel Machyl

reditel@zs-potstat.cz

tel.: 581 624 250

mobil: 607 515 815

Když čečetek nevídati, hotov se na tuhou zimu.

Svatá Teklička doslazuje jablíčka.

dnes, pátek 17. 9. 2021

Svátek má Naděžda

Zítra má svátek Kryštof

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.