Základní informace o MŠ

Připravujete se na vstup Vašeho dítěte do školkového kolektivu? - Tak právě pro vás jsme připravili krátké nahlédnutí do režimu dne, různých pestrých aktivit, které organizujeme a také možnost prohlédnout si prostředí naší školky prostřednictvím fotogalerie a nově také virtuální prohlídku naší mateřinky, kterou naleznete v Galerii MŠ.

Nástup dítěte do MŠ

Již před samotným zahájením školkové docházky máme pro vás připravený adaptační program s názvem Sluníčková miniškolička. Každý čtvrtek od 15:30 hod. do 16:30 hod. v prostorách třídy  Sluníček se můžete se svým dítětem seznámit s prostředím školky, kamarády i paní učitelkou. Děti se tak nenásilně zapojí do známého prostředí, zbaví se ostychu i strachu a bude pro ně příjemnější navyknout si na režim dne.

První den v MŠ

Je velkou událostí nejen pro dítě, ale také pro rodiče. Některé děti se obávají odloučení od rodičů a proto dítě povzbuzujte, ale nedávejte najevo své obavy. Děti okamžitě vycítí vaše rozpoložení a reagují na něj (nejčastěji pláčem). Ujistěte dítě o vašem brzkém návratu, můžete mu dát na adaptaci s sebou oblíbenou hračku - nejlépe plyšáka, aby mělo něco důvěrného z domova. Rozlučte se s dítětem, ale loučení neprotahujte! Ostatní nechejte na pedagogickém personálu, který má za léta praxe vyzkoušeno, jak novým dětem usnadnit odloučení. Pokud máte možnost, vždy je lépe dobu strávenou na počátku adaptace v MŠ prodlužovat postupně. To znamená, že nejdříve děti odcházejí domů po obědě a po nějakém čase prodloužit pobyt i na spaní. Takto si lépe děti zvykají a osvojí si postupně režim dne. Našim cílem je bezproblémový přechod dětí z rodinného prostředí do dětského kolektivu.

Stravování a pitný režim v MŠ

Skladba jídla odpovídá zásadám zdravé výživy, je pestrá a přizpůsobená věku dětí. Děti do jídla nenutíme, ale snažíme se je motivovat k tomu, aby neznámá jídla alespoň ochutnaly. Každé dítě jí svým tempem. Je dobré, když se dítě umí najíst lžičkou samo, ale v případě nutnosti (u 2-letých) děti dokrmíme. Pokud se rodiče nejmenších dětí rozhodnou, mohou přinést do školky bryndáček. Každé dítě si může jídlo přidat. Pitný režim je rovněž dodržován v průběhu celého dne, kdy děti mají nápoje v dosahu dle své potřeby. Od 1.9.2021 mají děti nově k dispozici zásobníky na vodu, které samy obsluhují.

Oblékání dítěte při pobytu v MŠ

Ve třídách je převážně teplo, proto prosím oblékejte děti do pohodlných a lehkých materiálů (např. rifle nejsou vhodné), dětem nabízíme velké množství pohybových aktivit a při hraní i cvičení se budou cítit lépe. Z hlediska bezpečnosti vyžadujeme u dětí papuče odpovídající velikosti a s pevnou patou! Dítě bude rovněž spokojenější a sebevědomější, když nebude muset při oblékání překonávat úskalí různých zapínání, knoflíků apod. Na vycházky nechodíme na módní přehlídku, často si hrajeme na louce, hřišti, či průlezkách a chodíme do přírody, proto dětem přichystejte oblečení na tyto aktivity do šatny (do skříňky ke značce vašeho dítěte). Je nutné, aby jste všechno oblečení označili svou značkou, případně jménem, abychom předešli záměnám oblečení. Oblečení také přizpůsobujte aktuálnímu počasí. Je samozřejmé, že dětem, které ještě nezvládají sebeobsluhu s oblékáním pomáháme.

Nemocné dítě

Na závěr se musíme dotknout neoblíbeného tématu - nemoci. Pro každého je nemoc velice nepříjemná a pokud rodiče dávají do školky nedoléčené a oslabené děti, usnadňují tak šíření bacilů v kolektivu! I obyčejná rýma je silně nakažlivé onemocnění! Rovněž tak zánět spojivek, průjmová onemocnění, kašel. Buďte, prosím, ohleduplní a pokuste se najít pro své dítě náhradní hlídání! Školní řád zakazuje vodit nemocné dítě do kolektivu a učitelky mají právo odmítnout přijmout nemocné dítě. Můžeme také požadovat lékařské vyjádření o bezinfekčnosti. Dětem nepodáváme žádné léky (kapky do nosu, kapky proti kašli ani antibiotika!). V případě náhlého onemocnění vám budou paní učitelky volat na kontaktní telefon.

Věříme, že jste zde nalezli odpovědi na nejčetnější dotazy rodičů, týkající se nástupu dětí do MŠ. Přáli bychom si, aby jste vy i vaše děti byli spokojení, adaptace na přechod do dětského kolektivu probíhala v poklidu a zažili jste s naší školkou spoustu krásných zážitků! Do našeho bohatého programu můžete nehlédnout na internetových stránkách ZŠ a MŠ Potštát, na vývěskách i v tisku, kde nabízíme ke zhlédnutí ukázky denních činností, fotogalerii a informace o připravovaných projektech. V případě dotazů se můžete obracet na kontaktní adresy, telefony a emaily.

Těšíme se na Vás i Vaše děti!

Kolektiv pracovníků MŠ Potštát

MŠ Potštát - základní informace (14.49 kB)

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.

Svatého Marka deštivo - sedm týdnů blátivo.

dnes, čtvrtek 25. 4. 2024

Svátek má Marek