Základní škola a Mateřská škola Potštát, okres Přerov
ZŠ a MŠPotštát, okres Přerov

Program poradenských služeb ve škole

Na naší škole je zřízeno školní poradenské pracoviště (dále jen ŠPP).

ŠPP spadá do oblasti poradenských služeb ve škole. Za poskytování poradenských služeb odpovídá ředitel školy, případně jím pověřený pracovník. Poradenské služby ve škole jsou obvykle zajišťovány výchovným poradcem, školním metodikem prevence a jejich konzultačním týmem složeným z vybraných pedagogů. Škola poskytuje bezplatně poradenské a konzultační služby žákům, jejich rodičům a pedagogům. Snaží se jim pomáhat při zvládání a řešení výchovných, vztahových a vzdělávacích potížích.

Obsah poradenských služeb, které poskytuje ŠPP, je v souladu s platnou legislativou a s vyhláškou č.72/2005 o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních. Informace a důvěrná data o žácích a jejich rodičích, která se poradenští pracovníci školy dozvědí v souvislosti s výkonem své poradenské činnosti, jsou ochraňovány v souladu se zákonem č. 101/2000Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Podmínkou pro poskytnutí školní poradenské služby nezletilému žákovi je informovaný souhlas jeho zákonných zástupců. Souhlasu zákonného zástupce není třeba v případech, kdy je ohroženo duševní nebo tělesné zdraví žáka nebo osob v jeho okolí a v případech, kdy soud požádá o psychologické vyšetření žáka.

Program  školního poradenského pracoviště naplňuje především tyto cíle:

• poskytování podpůrných opatření pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami
  • sledování a vyhodnocování účinnosti zvolených podpůrných opatření
  • prevenci školní neúspěšnosti
  • kariérové poradenství spojující vzdělávací, informační a poradenskou podporu vhodné volbě vzdělávací cesty a pozdějšímu profesnímu uplatnění
  • podporu vzdělávání a sociálního začleňování žáků z odlišného kulturního prostředí a  s odlišnými životními podmínkami
  • podporu vzdělávání žáků nadaných a mimořádně nadaných
  • průběžnou a dlouhodobou péči o žáky s výchovnými či vzdělávacími obtížemi a vytváření příznivého sociálního klimatu pro přijímání kulturních a jiných odlišností  ve škole a školském zařízení
  • včasnou intervenci při aktuálních problémech u jednotlivých žáků a třídních kolektivů
  • předcházení všem formám rizikového chování včetně různých forem šikany a diskriminace
  • průběžné vyhodnocování účinnosti preventivních programů uskutečňovaných školou
  • metodickou podporu učitelům při použití psychologických a speciálně pedagogických postupů ve vzdělávací činnosti školy
  • spolupráci a komunikaci mezi školou a zákonnými zástupci
  • integrovat poradenské služby poskytované školou se službami školských poradenských zařízení (zejm. pedagogicko-psychologické poradny, speciálně pedagogická centra, střediska výchovné péče) a s úřady práce

Podle obsahu činnosti pedagogických pracovníků školy, kteří poskytují poradenské služby a s nimi spjatou informační a metodickou podporu učitelům, žákům a jejich rodičům lze rozlišit:

1.  Poradenské pracovníky školy
  • výchovný – kariérní poradce
  • školní metodik prevence
  1. Pracovníky, kteří se podílejí na poradenských službách a vytvářejí konzultační tým pro poskytování služeb ve škole
  • třídní učitel
  • učitel – metodik pro přípravu školního vzdělávacího programu (úprava učiva pro nadané žáky)
  • učitel vzdělávací oblasti Výchova k volbě povolání
  • případně další pedagogové, zejména učitelé výchov
  • asistenti pedagoga

Pracovníci školního poradenského pracoviště

Ředitel školy: Mgr. Karel Machyl

kontakt: reditel@zs-potstat.cz

konzultační hodiny: dle domluvy

výchovná poradkyně: PaedDr. Silvia Adzimová

kontakt: adzimova@zs-potstat.cz

konzultační hodiny: úterý  12,00 – 13,00  (jinak dle domluvy)

metodička prevence: Mgr. Alena Otáhalová

kontakt: otahalova@zs-potstat.cz

konzultační hodiny:  úterý  11,15 – 12,15  (jinak dle domluvy)

Konzultační tým tvoří třídní učitelé, učitel – metodik pro přípravu školního vzdělávacího programu , učitel vzdělávací oblasti Výchova k volbě povolání, učitelé výchov, asistenti pedagoga. Konzultace jsou možné prostřednictvím školního e-mailu, jinak po domluvě.

ŠPP se schází průběžně dle potřeby.

Popis a vymezení rozsahu činnosti pedagogických pracovníků ŠPP.docx (16.74 kB)

ZŠ a MŠ Potštát,

Školní 76, Potštát, 753 62

Mgr. Karel Machyl

reditel@zs-potstat.cz

tel.: 581 624 250

mobil: 607 515 815

Často-li se v červnu hrom ozývá, kalné léto potom přicházívá.

V červnu rolník ví, jaké bude posvícení - zda bohaté či chudé.

dnes, čtvrtek 30. 6. 2022
pátek 1. 7. déšť 28/15 °C
sobota 2. 7. slabý déšť 18/12 °C

Svátek má Šárka

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Den ozbrojených sil České republiky

Zítra má svátek Jaroslava

Státní svátky a významné dny na zítřek:

• Světový den architektury

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.